Májtisztító gyógynövények – a Máriatövis

Sok gyógynövény segíthet bennünket a májtisztításban és a máj méregtelenítésében. Mégis van egy, amely kiemelkedik a többi közül. A leghatásosabb májvédő és májregeneráló gyógynövényt, a máriatövist mutatjuk be.

A máj a legnagyobb szervünk, szervezetünk biokémiai laborja, amelynek számos feladata van: feldolgozza és raktározza a tápanyagot, epét termel, immunfeladatokat lát el, ezért tisztán tartása elengedhetetlen. A természet patikájából többféle gyógynövény is rendelkezésünkre áll: májtisztítóként a gyermekláncfüvet, más nevén a pitypangot érdemes megemlíteni, ám további hatásos fegyverek lehetnek a már károsodott máj rendbetételéhez a katángkóró, az ezerjófű, a benedekfű, az apróbojtorján, az aranyvessző, a diólevél, de akár a borsmenta, vagy a komló is. Nézzük hogyan hat a legfontosabb természetes „gyógyszer”, a máriatövis.

A máriatövis hatását már az ókorban is ismerték, a bencések pedig arra is rájöttek, hogy különösen mérgezések esetén gyógyító hatású, de csak évszázadokkal később, a 18. század gyógyítói kezdték el mélyrehatóbban tanulmányozni és használni ezt a gyógynövényt. Azóta elsősorban májbetegségek gyógyszereként alkalmazzák, de használják étvágytalanság, epekövek, ekcéma, pikkelysömör, fáradtság és daganatos betegségek gyógyítására is.

A máriatövis hatóanyagai

Régebben leveleit használták gyógyteakén, vízben oldódó hatóanyagai miatt, manapság kizárólag termését dolgozza fel a gyógyszeripar. A máriatövis termése (magja) tartalmazza legfontosabb hatóanyagát, a szilimarint, amely három flavonoid keveréke. Úgy védi legfőbb méregtelenítő szervünket, a májat a mérgektől, hogy egyrészt serkenti a mérgek lebontását, másrészt aktivizálja a májsejtek (hepatocyták) gyógyító mechanizmusait, és az új májsejtek képződését. Egyéb keserűanyagokat, illóolajat és E-vitamint is találunk benne.

Mikor alkalmazzuk a máriatövist?

Tudományosan elismert a máriatövis-termés regisztrált készítményeinek alkalmazása krónikus-gyulladásos májbetegségek (például hepatitis), és degeneratív (leépülési) folyamatok (például zsírmáj-szindróma, májcirrhosis) gyógyítására. Akkor is használhatjuk, ha egészségesek vagyunk, de úgy érezzük, hogy életmódunk, esetleg munkánk több méreganyaggal terheli meg a szervezetünket, mint az tanácsos lenne, és szeretnénk a későbbi problémákat elkerülni. Ilyenkor évente egy-két szilimarin-kúrát érdemes tartani, májműködésünket támogatva.

Hogyan alkalmazzuk?

A máriatövis magjában található szilimarin nagyon rosszul oldódik vízben. Ha májvédő-és májregeneráló hatását szeretnénk kihasználni, csak a nagy adag szilimarint tartalmazó kivonatok, cseppek és kapszulák bizonyulhatnak hatásosnak. Ha komolyabb egészségügyi problémánk van, minden esetben orvossal kell egyeztetnünk a máriatövis-készítmények használatát és adagolását illetően.

Megelőzés, méregtelenítés céljából gyógyteát inkább gyermekláncfűből, diólevélből, ezerjófűből készítsünk: egy evőkanálnyi füvet forrázzunk le 2,5 dl forró vízzel, hagyjuk állni 15 percig majd szűrjük le. Napi egy csészével igyunk négy héten keresztül reggel éhgyomorra. Mivel ezek a növények keserűek, tanácsos langyosan, nem hidegen fogyasztani őket. A tisztító kúra alatt koplaljunk is kicsit, kerüljük a zsíros, élesztős termékeket, olajban vagy zsírban sült ételeket. Csökkentsük minimálisra a kávé és az alkohol fogyasztását is.


close